معرفی کتاب: جنگل‌های بارانی یا راز ساخت دره سیلیکون بعدی

معرفی کتاب: جنگل‌های بارانی یا راز ساخت دره سیلیکون بعدی

کتاب «جنگل‌های بارانی یا راز ساخت دره سیلیکون بعدی» را دو نویسنده با نام‌های گرگ هوروویت و ویکتور هووانگ در سال 2012 نوشته‌اند و در سالهای بعد اطلاعات آن را به‌روز‌رسانی کرده‌اند.

جان‌مایه این کتاب در خصوص این سوال است که آیا می‌توان دره سیلیکون را در جایی دیگر هم ساخت؟ نویسندگان این کتاب معتقدند که عنصر اساسی در دره سیلیکون نوآوری است و قبل از هر چیز باید به عوامل ایجاد نوآوری و همچنین موانع پیش روی آن پرداخت.

نویسندگان این کتاب مثال جالبی از مزرعه و جنگل‌های بارانی می‌زنند و می‌گویند که امکان رشد در جنگل‌های بارانی بیشتر از مزرعه است اما در جنگل‌های بارانی همان اندازه که میزان رشد گیاهان مفید وجود دارد، علف‌های هرز هم می‌توانند رشد کنند. ایشان دره سیلیکون را به جنگل‌های بارانی تشبیه می‌کنند و معتقدند ساخت این جنگل آسان نیست. گرگ هوروویت و ویکتور هووانگ نظریه‌ای جدید را پیشنهاد می‌دهند که در آن اکوسیستم نوآوری را با شبکه انسانی مقایسه می‌کنند. آنها در ضمن به این نکته می‌پردازند که بازار آزاد توجهی به تاثیر ماهیت انسان بر روند نوآوری ندارد.

 

نویسندگان این کتاب معتقدند جنگل بارانی تنها زمانی می‌تواند رشد کند که برخی از رفتارهای فرهنگی سبب شکوفایی استعدادهای بالقوه افراد شود. درضمن این کتاب راه‌حلی عملی در خصوص طراحی، ساخت و نگهداری از اکوسیستم نوآوری ارائه می‌دهد.

 

این کتاب در ایران و به همت آقایان آیت حسینی و یعقوب زاهدی و انتشارات موسسه کتاب مهربان ترجمه و چاپ شده است.


نوشته شده توسط محسن راعی
در تاریخ 9 بهمن 1397
برچسب‌ها:

دره سیلیکون

معرفی کتاب

کارآفرینی

استارتاپ

نوآوری